Raportowanie przebiegu rekrutacji. Kiedy się je stosuje?

Poszukiwanie nowego, dobrze wykwalifikowanego pracownika to złożony i często dość długi proces. Dlatego też podejmując się tego działania (w szczególności na większą skalę), warto profesjonalnie podejść do rekrutacji oraz raportować jej przebieg. Dzięki temu możemy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji zwrotnej, co w konsekwencji przełoży się na usprawnienie i ulepszenie tego procesu np. w przyszłości.

Raport z rekrutacji – po co i jakie informacje można z niego uzyskać?

Dokładana analiza całego procesu da Ci wiele cennych wskazówek. Do najczęściej mierzonych i najlepszych wskaźników możemy zaliczyć m.in.:

  • liczbę uzyskanych aplikacji z podziałem na źródła, za pomocą których zgłosili się kandydaci,
  • czas trwania rekrutacji,
  • ocenę uzyskaną od kandydatów np. za pomocą ankiety,
  • procentowy wykaz aplikacji wysłanych do zaakceptowanych,
  • kwalifikacje kandydatów,
  • konwersję aplikacji na zatrudnienie.

Tak więc możesz uzyskać mnóstwo ciekawych wskazówek, które pomogą Ci w przyszłości lepiej dostosować rekrutację do wymagań względem pracownika. Co więcej, w tym przypadku nie liczy się liczba otrzymanych CV, a ich jakość. Działania takie jak raportowanie mają nas przybliżyć do znalezienia tego właściwego kandydata – skierowania do niego interesującej oferty, tak aby nie otrzymywać np. 100 aplikacji a 10 dopasowanych i spełniających nasze kryteria oraz wymagania.

Kiedy powinno stosować się raportowanie przebiegu rekrutacji?

Częścią raportowania może być również informowanie kandydatów o dalszych etapach – jest to szczególnie ważne w przypadku specjalistycznych stanowisk. Powiedzmy, że proces trwa miesiąc i podzielony jest na 3 etapy, w takiej sytuacji warto “dać znać” osobom, które chcielibyśmy przyjąć, tak aby po prostu nie zdecydowały się na inną pracę i wiedziały, na jakim etapie się znajdują i kiedy mogą spodziewać się kolejnego.

Jeśli szukasz jednego z pierwszych pracowników i dopiero rozpoczynasz rozwijać swoją firmę, to raportowanie oraz pozyskiwanie informacji z przebiegu rekrutacji nie jest koniecznością, ale na pewno Ci się przyda. W przypadku większych przedsiębiorstw takie działanie to droga do celu w pozyskaniu jak najlepszego pracownika.

Raportowanie przebiegu rekrutacji. Kiedy się je stosuje?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more