Wolontariat w pracy. Jak wprowadzić go w firmie?

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie w swojej firmie wolontariatu pracowniczego. Na czym dokładnie polega i jakie przynosi korzyści dla pracowników oraz przedsiębiorstwa?

Czym jest wolontariat pracowniczy?

Definicja wolontariatu pracowniczego niewiele różni się od definicji samego wolontariatu. W obu przypadkach oznacza dobrowolne udzielanie się na rzecz konkretnej Fundacji czy Stowarzyszenia. Co do samego wolontariatu pracowniczego, to może on przybierać różne formy. To przykładowo zbiórki na różne cele, pomoc w domu seniora, czytanie bajek chorym dzieciom w szpitalu czy pomoc w schronisku.

Wprowadzenie wolontariatu pracowniczego

Niektórzy pracodawcy, aby zachęcić i ułatwić swoim pracownikom udział w wolontariacie pracowniczym oferują różne ułatwienia. Przykładowo wprowadzenie dodatkowego lub dodatkowych dni wolnych, które pracownik przeznacza na działania wolontaryjne.

Jedną z firm, która zdecydowała się na taki krok jest Exco A2A Polska. Każdy pracownik zaangażowany w wolontariat pracowniczy dostaje 2 dni wolne na przeprowadzenie takich działań. Ich weryfikacja odbywa się za pośrednictwem przeznaczonej do tego platformy Vendredi.

 

Nawiązanie współpracy z organizacjami non-profit

Wprowadzenie wolontariatu pracowniczego do firmy to proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Należy go zacząć od informowania pracowników o naszych planach i wyjaśnienia w jaki sposób będą mogli zaangażować się w nową inicjatywę.

Zdecydowanie szansą na większe zainteresowanie pracowników tematem wolontariatu w firmie jest nawiązanie długofalowej współpracy z organizacją lub kilkoma organizacjami non-profit. Dzięki temu wdrożenie i wsparcie wolontariuszy przebiegają o wiele łatwiej.

Korzyści dla trzech stron

Wolontariat pracowniczy niesie za sobą wiele korzyści dla wszystkich zainteresowanych. Coraz częściej staje się długofalowym działaniem opartym na strategii CSR. Staje się narzędziem pracodawcy do promowania wyznawanych przez firmę wartości.  Pracownik zyskuje możliwość zaangażowania się w pomoc innym a przy okazji kolejną przestrzeń, na której może integrować się z współpracownikami. Natomiast organizacja non-profit zyskuje nowych wolontariuszy, dodatkowy sposób promocji oraz bardzo często środki finansowe.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa. Definicja ta dotyczy także wolontariatu pracowniczego. Różni się jedynie formą inicjacji i współpracy. W tym przypadku to pracodawca dopełnia formalności związane z działalnością pracownika jako wolontariusza. Ze względu na brak regulacji prawnych warto zdecydować się na podpisanie trójstronnego porozumienia. Dzięki niemu współpraca pomiędzy wszystkim stronami (pracownik, organizacja non-profit) pracodawca będzie uporządkowana i jasno określona.

Wolontariat w pracy. Jak wprowadzić go w firmie?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more