Adaptacja pracownika – jak wygląda?

Rozpoczynanie nowej pracy jest często stresujące, aby temu zapobiec oraz odpowiednio wdrożyć zatrudnianą osobę, należy przeprowadzić adaptację pracownika (onboarding). Kiedy ten proces się zaczyna, a kiedy kończy? Na czym polega i na co zwrócić uwagę? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Adaptacja pracownika – etapy początkowe

Wbrew pozorom onboarding nie rozpoczyna się w pierwszym dniu pracy, a ma miejsce jeszcze przed rozpoczęciem, czyli pomiędzy rekrutacją a inauguracją. W tym etapie przygotowywane są wszelkie niezbędne sprzęty, przydzielane dostępy, wydzielane miejsce w biurze – sprawy w dużej mierze organizacyjne. W tym czasie można wysłać do pracownika np. list powitalny, prezentację czy też krótkie wideo dotyczące m.in. celów firmy, historii i innych przydatnych informacji.

Kolejnym etapem adaptacji jest pierwszy dzień pracy, który minie na zapoznaniu się z zespołem, wdrożeniu do zadań, podstawowych szkoleniach i uzupełnianiu dokumentacji. Wtedy warto również wskazać nowej osobie wszelkie pomieszczenia – sale konferencyjne, toalety, biura, działy itp. (w przypadku pracy stacjonarnej). Warto budować przyjazną atmosferę i stawiać na wytworzenie pozytywnych więzi, aby zniwelować stres związany ze zmianą. Najlepiej, aby w tym dniu nowemu pracownikowi towarzyszył opiekun, który pomoże i odpowie na wszelkie pytania.

Ile trwa adaptacja pracownika?

W dużej mierze zależy to od stanowiska i wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie pracownicy najczęściej współpracują z przełożonymi lub tzw. buddym (opiekun, mentor). To etap, w którym wdraża się nową osobę do zespołu, a powierzone jej zadania są często weryfikowane, w celu uniknięcia błędów, ma to za zadanie doprowadzić taką osobę do samodzielności. A samodzielność ta kończy etap adaptacji pracownika.

Dlaczego adaptacja pracownika jest ważna?

Osoby zostawione “same sobie” często będą znacznie dłużej wdrażać się do zadań i nie osiągną odpowiedniej wydajności, brak właściwej adaptacji pracownika może również wiązać się z tym, że po krótkim czasie zrezygnuje on z pracy.

W celu ulepszenia onboardingu warto po skończonym procesie (uzyskaniu samodzielności przez nowo przyjęte osoby) przeprowadzić ankiety, w których można poprosić o opinię – wskazanie co było dobre, a co niekoniecznie działało.

Adaptacja pracownika – jak wygląda?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more