Internetowa wyszukiwarka powinna być nieodłącznym elementem Employer Brandingu. Dzięki niej firma m.in. może przedstawić ofertę pracy użytkownikowi Internetu zanim sam do niej dotrze.
Czym jest employer branding?
Employer branding (EB, ang. budowanie wizerunku marki pracodawcy) – są to tak naprawdę wszelkie działania firmy mające na celu budowanie jej wizerunku. Miano takiego pracodawcy otrzymują firmy, w których obecni i potencjalni pracownicy dostrzegają atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery.
Na współczesnym rynku pracy trwa zacięta walka, w której to kandydaci są górą. Pracodawcy prześcigają się, oferując coraz bardziej rozbudowane pakiety benefitów, które mają przyciągnąć do szeregów ich firmy prawdziwych ekspertów. Rzeczywistość jest jednak taka, że aplikantów na dane stanowisko przyciąga głównie wizerunek firmy i panująca o niej opinia.
Osoby poszukujące pracy chcą być częścią organizacji, w której będą dobrze się czuły. Pragną być jej ważnym ogniwem, a nie tylko jednym z bezimiennych trybików, które łatwo i szybko można zastąpić. Wszystko to, potencjalnemu pracownikowi można zakomunikować właśnie poprzez działania employer brandingowe.
Jakie osiągniesz korzyści dzięki Employer Brandingowi:
- Przyciągniesz tych, na których naprawdę Ci zależy
- Będzie o Tobie głośno
- Dostaniesz szansę na nawiązanie nowych relacji biznesowych
Więcej o tym jakie korzyści płyną z Employer Brandingu przeczytasz tutaj .
HR + marketing internetowy = skuteczny employer branding
Analizując pojęcie employer brandingu nie można nie wspomnieć o jego głównym podziale, który ma istotne znaczenie. Employer branding dzielimy na:
Employer branding wewnętrzny
Skierowany jest do obecnych pracowników firmy, ma na celu utrzymać lub podnieść zadowolenie z pracy pracowników. Czynności z tego zakresu skupiają się na tworzeniu przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Stosowane działania to m.in. benefity pracownicze, dofinansowanie do kursów czy elastyczne godziny pracy.
Employer branding zewnętrzny
Skierowany jest do potencjalnych pracowników, ma na celu stworzenie atrakcyjnego wizerunku pracodawcy dla kandydatów. Jako przykłady wymienia się m.in. atrakcyjne ogłoszenia rekrutacyjne, uczestnictwo w targach pracy czy promocję na uczelniach wyższych.
Chcąc przyciągnąć do siebie przyszłych pracowników i kandydatów obowiązkowa jest współpraca dwóch działów w przedsiębiorstwie. Tylko płynna współpraca działu HR i marketingu zapewni sukces w postaci np. nowych pracowników. Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w employer brandingu jest internet.
Działania promujące firmę/pracodawcę w sieci prowadzone mogą być przy wykorzystaniu następujących narzędzi online:
• zakładka kariera
• atrakcyjne ogłoszenia rekrutacyjne
• profesjonalne filmy rekrutacyjne
• blogi firmowe
• gry interaktywne
• newslettery
• internetowe (wirtualne) targi pracy
• serwisy społecznościowe
• działania w wyszukiwarkach (SEO)
Rola SEO w budowaniu marki
Skupmy się na ostatnim z wymienionych narzędzi przydatnych w employer brandingu, czyli SEO. Czytając ten skrót pewnie niejedna osoba zachodzi w głowę co kryje się pod tym hasłem. Czym zatem jest SEO?
SEO to skrót od angielskiego określenia Search Engine Optimization. Oznacza optymalizację strony www (witryny) pod kątem wyszukiwarek (SEO). SEO to zbiór działań, których efekty rozciągnięte są w czasie. Efekt tych działań można będzie zaobserwować: w zwiększeniu organicznej widoczności strony, wyższej konwersji oraz w statystykach odwiedzin.
Wyszukiwarka Google przydatna w Employer Brandingu
W budowaniu pozytywnego wizerunku marki przydatna może być wyszukiwarka Google. To właśnie dzięki niej firma jest w stanie dotrzeć do potencjalnych kandydatów szukających pracy. Dzięki niej mamy szansę na zaprezentowanie swojej firmy mimo tego, że użytkownik nie wpisał w wyszukiwarkę fraz związanych z naszą firmą. Wystarczy, że aby pozyskać informacje użyje słów kluczowych, które znajdują się na naszej witrynie. Jednak należy pamiętać, że stosowanie zasad SEO nie przyniesie efektów od razu. Analizując stale hasła kluczowe wpisywanych w wyszukiwarkę jesteśmy w stanie z czasem poznać potrzeby naszych potencjalnych odbiorców i odpowiadać na nie za pomocą treści publikowanych na stronie.
Bibliografia
SEO PR w kontekście employer brandingu, autorzy: K.Kubiak, M. Janicki