Pokolenia X, Y i Z – poznaj poszczególne pokolenia
Obecnie na rynku pracy możemy spotkać osoby z czterech generacji. Każda z nich wyznaje inne wartości i ma inne predyspozycje. Dowiedz się, czym charakteryzują poszczególne pokolenia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę chcąc zatrudnić przedstawicieli konkretnej generacji?
Najstarsze z pokoleń będących na rynku pracy to pokolenie baby boomers. Są to osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub osiągną go za klika lat. Prawdopodobieństwo, że będziemy rekrutować do pracy taką osobę jest raczej nikłe. Dlatego szukając nowego pracownika powinniśmy w szczególności skupić się na cechach pozostałych pokoleń.
Pokolenie X
Pokolenie X to osoby urodzone między 1965 a 1979 rokiem. Są to więc obecni 40- i 50-latkowie. Osoby z owego pokolenia dorastały w okresie PRL-u. Podczas swojego dorastania musiały mierzyć się z wyzwaniami jakie przyniósł ten czas. Obecnie pokolenie X to dojrzali pracownicy, którzy w swoich miejscach pracy pracują już od wielu lat. Większość z nich w tym samym miejscu przepracowała większość swojego dorosłego życia.
Taki stan rzeczy w dużej mierze przyczynia się do ich lojalności wobec pracodawcy. „X” to osoby godne zaufania i oddane przedsiębiorstwu, w którym pracują. Cenią sobie takie wartości jak rozwój osobisty, niezależność, różnorodność, a także pracowitość.
Ważne jest dla nich poczucie stabilizacji, o czym warto pamiętać choćby w obszarze komunikacji wewnętrznej. Wszelkie niedomówienia czy plotki krążące po firmie związane z redukcją etatów mogą negatywnie wpływać na pracownika z pokolenia X. Dodatkowo mogą potęgować stres, który może negatywnie odbić się na efektywności pracownika.
Pokolenie X preferuje kontakty „twarzą w twarz”. Do nowych technologii podchodzi z dozą niepewności i ostrożności. Chociaż coraz więcej osób w swojej pracy korzysta z komputerów, to wiele aplikacji oraz komunikatorów jest dla nich problematycznych. Korzystanie z nich nie przychodzi im z łatwością. Potrzebują osoby, która krok po kroku wytłumaczy im funkcjonowanie danej strony czy komunikatora.
Pokolenie Y
Przyjmuje się, że milenialsi (nazywani też pokoleniem milenium), to osoby urodzone w latach 1980-2000 XX wieku. Czasami jednak, za górną granicę przyjmuje się rok 1995. W odróżnieniu od przedstawicieli generacji X doskonale radzą sobie z technologią i aktywnie z niej korzystają. Chociaż w dużej mierze ich dzieciństwo przypadło na czasy gier video i upowszechnianie się internetu, wciąż pamiętają życie bez rozwiniętej jak dziś technologii.
Osoby należące do pokolenia Y uważane są za otwarte i pewne siebie. Na rynku pracy często okazują się wielozadaniowcami, gotowymi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Pokolenie Y stawia wymagania osobom zajmującym kierownicze stanowiska. Aby stały się one ich autorytetem muszą wyróżniać się m.in. kompetencjami, niewyłącznie wyższym w hierarchii stanowiskiem.
Słabą stroną milenialsów bywają nierealistyczne oczekiwania, przedkładanie własnej wygody nad oczekiwania pracodawcy. Miewają również problemy z komunikacją interpersonalną w zespołach międzypokoleniowych.
Pokolenie Z
Przedstawiciele pokolenia Z to osoby urodzone po 1995 roku. Jest to pokolenie, które niedawno weszło na rynek pracy. W internecie czują się jak ryba w wodzie. Nowe aplikacje i rozwiązania nie są dla nich niczym zaskakującym. To osoby, które niemal nie pamiętają czasów sprzed ery internetu. Pokolenie Z określane jest jako otwarte na nowe rozwiązania i potrafią zacząć wdrażać je z lada dzień.
Ich główną metodą komunikacji jest ta za pośrednictwem internetu. „Z” stawia komunikację jako nadrzędną formę rozwiązywania problemów w firmie. Nie mają potrzeby oddzielania świata wirtualnego od realnego, ponieważ są dla nich kompatybilne. Znajomości zawarte i utrzymywane za pośrednictwem internetu są dla nich równie ważne, co te zawarte „na żywo”.
Czego oczekują od rynku pracy poszczególne pokolenia?
Pokolenie X
Aby pracownik z pokolenia X pracował dobrze musi mieć zapewnione bezpieczeństwo, godne warunki pracy oraz wsparcie innych w poznawaniu nowych technologii. Rzeczą, która motywuje danych pracowników są przede wszystkim pieniądze. Kiedy wszystko zostaje im zapewnione, potrafią w stu procentach poświęcić się swojej pracy wykorzystując swoją bogatą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas długiego stażu pracy.
Pokolenie Y
Angażują się w interesującą ich pracę, ceniąc sobie jednak elastyczność odnośnie do godzin i miejsca. Oczekują satysfakcjonującej płacy i inwestowania w ich rozwój zawodowy, ale również różnego rodzaju benefitów. Przedstawiciele tego pokolenia oczekują płaskiej struktury organizacyjnej, bliskich kontaktów z przełożonymi i otwartości na dyskusje. Pracownicy z pokolenia Y najefektywniej będą pracować, gdy będą stawiane przed nimi coraz to nowe cele. Takie osoby źle znoszą rutynę i brak wyzwań, ale również konieczność życia i działania według sztywnego planu. „Y” ceni sobie work-life balance a także swobodę, którą etat już sam w sobie w pewien sposób ogranicza. Dla pokolenia Y choćby praca zdalna jest czymś naturalnym. To właśnie ona w pewnym stopniu daje im tak pożądane poczucie swobody. Dlatego też w ostatnich czasach tak bardzo popularny stał się freelancing.
Pokolenie Z
Osoby z pokolenia Z mają problem z utrzymaniem koncentracji. Szybko się nudzą, dlatego wykonywanie jednego zadania przez dłuższy czas jest dla nich trudne. Cenią sobie dynamizm i ciągły rozwój. Mówi się, że nie są oddani i lojalni wobec pracodawcy tak jak pozostałe generacje. Osoby z pokolenia Z przede wszystkim starają się wybierać prace, tak aby to im było jak najlepiej. Generacja Z największą uwagę zwraca na zarobki i docenienie przez przełożonych. Lubią być chwaleni i nagradzani za swoje osiągnięcia.
Bibliografia
https://businessinsider.com.pl