Zakładka „Kariera”
Zakładka Kariera na firmowej stronie www to jeden z elementów, który najbardziej interesuje kandydatów. Potencjalnych pracowników może ona skutecznie zachęcić do aplikowania, jednak jeśli prowadzona jest niedbale i jest rzadko aktualizowana, to zapewne kandydat nie zostawi swojej aplikacji, szybko o niej zapomni i na pewno nie będzie chciał na nią wrócić.
Dlaczego zakładka „kariera” jest tak ważna?
Każdy, kto szuka pracy, chciałby dowiedzieć się więcej o pracodawcy na zachęcającej stronie poświęconej możliwościom rozwoju kariery zawodowej w danej firmie. Według badania przeprowadzonego na rynku niemieckim „Candidate Experience 2020” więcej niż jeden na pięciu kandydatów (25,6 proc.) rozpoczyna poszukiwanie pracy od wizyty na niej. Pozostałe osoby korzystają w tym celu z witryn z ofertami pracy, Google, mediów społecznościowych czy platform z ocenami pracodawców.
Jak powinna wyglądać zakładka „Kariera”?
- powinna być wydzielona jako osobna zakładka na firmowej stronie www;
- powinna być odpowiedzią na potrzeby kandydata, czyli zawierać aktualne oferty, opisy stanowisk, możliwości rozwoju kariery, informacje na temat systemu wynagrodzeń;
- dobrze, jeśli posiada część poświęconą stażom i/lub praktykom;
- powinna być atrakcyjna dla kandydata – bogata w elementy audiowizualne: filmy, ciekawe zdjęcia;
- w miarę możliwości powinna być spójna z używanym systemem do rekrutacji – linkować do odpowiednich formularzy.
Ważne!
Bardzo ważne jest, aby były to same aktualne ogłoszenia. Przemieszanie ich z ofertami, które już wygasły robi wrażenie chaosu i jest zniechęcające dla kandydatów.
Projektowanie strony kariery: to też ma znaczenie
Przede wszystkim strony kariery nie powinna różnić się wizualnie od całej witryny internetowej firmy. Brak spójności to brak wiarygodności, a przecież strona kariery ma nam pomagać w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy. Nie pozwólmy zatem, aby działała w przeciwny sposób.
Usability
Przydatną funkcjonalnością jest możliwość filtrowania – według typu lub poziomu stanowiska, lokalizacji, czy też godzinowego wymiaru pracy, etc. Dzięki temu oszczędzamy czas talentów pozwalając im szybko sprawdzić czy i jakie mamy oferty odpowiadające ich poziomowi doświadczenia, specjalizacji czy dostępności czasowej.
Posiadanie dobrej strony kariery powinno być w dzisiejszych czasach integralną częścią każdej strategii rekrutacyjnej!
Bibliografia